Likwidacja różni się od zlikwidowania
Wobec spółki mediów publicznych też można wszcząć procedurę likwidacyjną.
Postanowienie Sądu Rejonowego w Lublinie zezwalające na wszczęcie procedury likwidacyjnej wobec spółki zarządzającej Polskim Radiem Lublin ostatecznie zakończyło proces uruchamiania takich procedur w 17 lokalnych spółkach Polskiego Radia. W większości przypadków sądy zgadzały się na wpis procedury likwidacyjnej do rejestru. Jedynie w Lublinie nastąpiła odmowa, ale 14 lutego sąd uwzględnił skargę na odmowę i wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego likwidację spółki.
Kodeks obowiązuje
W tej sprawie (sygn. LU.VI NS-REJ.KRS/000249/24/109) interesujące jest rozumowanie sądu, który dostrzegł możliwość likwidacji jednej ze spółek publicznego radia, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zdawał się wykluczać taką możliwość. Chodzi o wyrok z 18 stycznia 2024 r. (sygn. akt K 29/23). TK uznał w nim za sprzeczne z konstytucją przepisy ustawy o radiofonii i telewizji, które odsyłają do stosowania artykułów 459–478 kodeksu spółek handlowych (są to przepisy o rozwiązaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta